+90 212 635 3636 info@felahturizm.com
+90 212 635 3636 info@felahturizm.com

Umre Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Theme's Elements

UMRE HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

UMRE NEDİR?

Hac mevsimi dışında, Kabe’yi tavaf, Safa ile Merve arasında say etmekle yapılan ibadettir.

UMRE İÇİN BELİRLİ BİR ZAMAN VAR MIDIR?

Umre hac mevsimi hariç (Zil Hicce 9-10-11-12-13) yılın bütün vakitleri umre ibadeti yapılabilir.

BİREYSEL OLARAK UMREYE GİDEBİLİR MİYİM?

Vize işlemleri için Suudi Arabistan’da vize vermeye firma veya şahıslar anlaşılması gereklidir. Böyle bir bağlantı harici direk olarak konsolosluğa veya elçiliğe başvurmak sonuçsuz kalacaktır.

KADINLAR TEK BAŞINA UMREYE GİDEBİLİR Mİ?

45 Yaş altında olan bayanlar için yanlarında mahrem denilen birinci derece akrabası olması gereklidir. Bu olmadan vize alınması mümkün değildir. 45 Yaş üstü bayanlar için böyle bir uygulamaya gerek yoktur.

TURİZM FİRMASI HANGİ ALANLARDA YARDIMCI OLUYOR?

Felah Turizm sizlerin daha konforlu ve uygun bir şekilde ziyaretlerini gerçekleştirmeniz için uçak bileti, otel, transfer ve gezilerinizi daha uygun fiyatlara tedarik edip sizlere sunmaktadır. Şahsen bu hizmetleri tek tek almaya çalışmanız sizleri hem maddi hemde fiziki olarak çok daha fazla yoracaktır.

OTELDE KALMADAN UMRE ZİYARETİ YAPABİLİR MİYİM?

Kaçak işçi veya umreci gibi durumlara önlem amaçlı Suudi Arabistan Krallığı vize alma aşamasında hangi otel rezervasyonlarını talep ettiği için otel olmadan umreci veya hacı vizesi alınamıyor

KONAKLAMA YERİM OLMADAN UMRE ZİYARETİ YAPABİLİR MİYİM?

Hayır

KARA YOLUYLA UMRE ZİYARETİ YAPABİLİR MİYİM?

Hayır, başta güvenlik olmak üzere birçok sebepten karayolu ile umre ve hac uzun zaman önce durdurulmuştur.

UMRE VİZESİ NEDİR? NASIL ALINIR?

Suudi Arabistan’da Mekke ve Medine şehirlerini ibadet amaçlı ziyaret etmek için alınan vizedir. Suudi Arabistan devleti tarafından yetkilendirilen Suudi Arabistan’da bulunan vize firmaları tarafından onay alınır, konsolosluklarca verilir.

YEŞİL PASAPORTLARDA VİZE ALMAK ZORUNDA MI?

Yeşil, gril veya siyah pasaportlara Suudi Arabistan Krallığı’nca herhangi bir ayrıcalık tanınmamıştır. Bütün pasaportlar, türüne bakılmaksızın vize almak durumundadır.

SUUDİ ARABİSTAN’DA GÜVENLİK SORUNU VAR MI ?

Dünyanın diğer ülkeleri gibi belli bir suç oranına sahip olsada Suudi Arabistan Krallığı, bayan ve bay umrecilerinin güvenliğini öncelik kılar. Geniş polis ve istihbarat ağı, şeriat mahkemelerinin ağır cezaları Suudi Arabistan’ı özellikle büyük suçlar açısından güvenli kılar.

YANIMA HANGİ TÜRDEN NE KADAR PARA ALMALIYIM?

Suudi Arabistan’ın para birimi Riyal (SAR) olup dolara endeksli artış ve azalış gösterir. Suudi Arabistan pahalı olmayan bir ülke olup ve birçok ihtiyacınız seyahat acentaları tarafından giderileceğini düşünürsek, hediyelikler ve asgari olarak günlük harcamanız baz almanız gerekir.

NASIL, NERELERDE YEMEK YİYEBİLİRİM?

Suudi Arabistan otellerinde tam pansiyon sabah ve akşam yemeklerini kapsamaktadır. Öğlen yemekleriniz için merkez bölgesi dahil olmak üzere bir çok bölgede açılmış restoranlar, Türk-Dünya mutfaklarından seçmeler şeklinde hizmetinizdedir.

UMRE İÇİN YANIMA NELER ALMALIYIM?

Baylar için günlük kıyafetlerinin yanı sıra ihram denilen iki parça beyaz bez ve arkası açık terlik gereklidir. Bayanlar için tesettürlü bir kıyafet yeterli olacaktır. Özellikle ferace tarzı tek parça elbiseler çok işlevsel olacaktır. Seccade, güneş gözlüğü, Türkiye’den alınmış sizin okumanıza uygun bir Kuran ve kullandığınız ilaçlarınız öncelikle tavsiye edeceğimiz şeylerdir. Aynı zamanda Medine’nin kuru havası hassas kuru ciltler için yıpratıcı olabilir, nemlendirici krem ve benzeri şeylerin alınması faydalı olur. Bunlar harici tropikal bir iklime gidiyormuş gibi hazırlık yapabilirsiniz.

ORADAN NELER SATIN ALABİLİRİM?

Dünyanın ticaret merkezlerinden olan Suudi Arabistan’da birçok şeyi bulmanız mümkündür. Hurma ve çeşitli meyveler bölgede yerli olarak yetişmekte bunun harici ürünlerin çoğu ithal olarak gelmektedir. Fakat genede başta ilaçlarınız olmak üzere herşeyi birebir olarak değil de bazı ihtiyaçlarınızı muadilleri şeklinde bulmanız mümkün olacaktır.

SUUDİ ARABİSTAN’DA İKLİM NASIL?

Medine’de kuru bir hava hakimdir. Sabahları hissedilir şekilde serin olurken öğlenleri hava ısınır. Mekke’de ise nemli bir hava olup gün içinde sıcaklık farkı daha azdır Medine’ye kıyasla. Genel olarak Suudi Arabistan çöl iklimi ve yarı kurak bir iklim vardır. Genel olarak sıcak ve açık bir hava hakim olsada yıl içinde ani bastıran yağmur veya fırtınalar gözlenir.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN İLAÇ ALABİLİR MİYİM? SGK KARNEM GEÇERLİ OLUR MU?

Suudi Arabistan’da birçok ilacınızın aynısını bulmanız mümkündür. Fakat her marka olmayabilir. Bu yüzden muadili olan ilaçları almanız gerekebilir. Umre ve hac yolculuğunuzdan önce mutlaka hekiminize danışın ve seyahat boyunca gerekli olacak ilaç miktarını yanınıza alınız. Özellikle el çantalarınızda ilaçlarınızı taşıyınız ilaçlarınızı. SGK Türkiye’ye has bir kurum olup Suudi Arabistan’da bir geçerliliği yoktur. Oradaki sağlık hizmetleri Suudi Arabistan Krallığı tarafından umrecilere bedava olarak verilmektedir. Bunun haricinde Diyanet İşleri ve Türkiye Sağlık Bakanlığı hac ve yoğun mevsimlerde sağlık merkezlerinde asgari sağlık hizmetleri vermektedir.

RUTİN TEDAVİLER VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNİ NASIL TEDARİK EDERİM?

Suudi Arabistan’da tam teşekküllü hastaneler hacı ve umrecilere ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Bunun yanında diyaliz ve benzeri rutin tedaviler için kurulmuş sağlık merkezleri özel veya devlet olarak hizmet vermektedir. Bu ve benzeri ihtiyaçlarınızın karşılanması için seyahat acentanızdan kesin bilgi almadan ve hekimizin onayı olmadan umre ve hac ziyaretine başlamayınız

MİKAT NEDİR? HAREM NEDİR?

Mikat, umreye hareket etmek üzere ihrama girilen yerdir. Harem ise coğrafi olarak daha az yeri kaplayıp belli yasakların geçerli olduğu Mekke ve Medine sınırlarıdır.

NEDEN UÇAKLAR MEKKE’YE İNMİYOR?

Mekke’de başta coğrafi sebepler olmak üzere belli sebeplerle havalimanı inşa edilemiyor. Bu yüzden umrecileri taşıyan uçaklar Cidde Havalimanlarına iniyor.

MEKKE-CİDDE ARASI NE KADAR?

Mekke ile Cidde arası takribi 120 km olup ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Mekke Cidde arası mevcut tek ulaşım karayoludur.

ÖZÜRLÜLER NASIL UMRE YAPAR?

Özürlü olarak Mekke Harem sınırlarına giren bayanlar özürleri kalktığı vakit yakın mikatlardan ihrama girip borçlu oldukları umrelerini yapabilirler.

UMREDE BAY, BAYANLAR İÇİN AYRI YERLER Mİ OLUR?

Baylar ve bayanlar tavafı ve sayı beraber yaparlar. Bunun haricinde tavaf namazları için Mescid-i Harem’in müsait yerlerinde beraber durabilirler.

MEKKE, MESİCİD-İ HAREM’DE BAY, BAYANLAR İÇİN FARKLI YERLER Mİ VAR?

Mescid-i Harem’de baylar ve bayanlar genelde farklı yerlerde namaz kılsalar da, uygun yerlerde beraber namaz kılabilirler. Mescid-i Harem’de bayan ve erkek girişleri olağan üstü kalabalık olmadığı sürece aynı kapılardan girip çıkarlar.

KAÇ TANE UMRE YAPABİLİRİM?

Vacip olan Harem topraklarını ihramlı girerken yapılan umredir. Onun haricinde mikat sınırlarından niyetlendiğinizi sürece umre için bir sınır yoktur. Fakat Mekke’de bulunduğumuz sürece eftal olan bolca tavaf yapmaktır.

HAC HARİCİNDE HACI OLUNUR MU?

Hac sadece yılda bir kere, Zilhicce ayında yapılır. Bunun haricinde diğer rükûlarını gerçekleştirmek kişiyi hacı yapmaz, hac farizasını kişinin üzerinden kaldırmaz.

SEVR, NUR DAĞLARINA ÇIKMAK SEVAP MIDIR?

Mekke’de Mescid-i Harem, Medine’de Mescid-i Nebevi haricinde yapılan mescit veya mekan ziyaretleri (Hac ve umre rükünleri hariç) ibadet teşkil etmez. Seyahat acentalarının buraları yaptıkları ziyaretler daha çok kültürel amaçlı olup bilinç uyandırmak amacı güdülür.

MEKKE, MEDİNE ARASI NE KADAR?

Mekke Medine arası takribi 450 km olup ortalama kara yolu ile 6 saat kadar sürmektedir. Medine-Cidde arası uçak seferleri olup alternatif ulaşım şekilleri üzerinde çalışılmaktadır.

MEDİNE MESCİD-İ NEBEVİ’DE BAYAN ERKEK AYRI MI NAMAZ KILAR?

Mescid-i Nebevi’de bayanların ve erkeklerin girişleri ayrı kapılardan sağlanmaktadır. Bayanların ve erkeklerin namaz ve ziyaret yerleri ayrıdır.

RAVZAYI MUTAHARA (PEYGAMBER EFENDİMİZİN KABRİ)’Nİ NASIL ZİYARET EDERİM?

Erkekler için 24 saat, bayanlar için 07:00-11,13:00-15:30 ve 21:00-24:00 saatleri arası yapılan ziyaretlerde, giriş ve çıkış kapıları ayrıdır. . Ravza-ı Mutahara Mescid-i Nebevi’nin güney (kıble) yönünde olup, diğer kapılardan girildikten sonra kıble yönüne doğru hareket edilir ziyaret için.

MEDİNE’DE “BURDAN SONRA SAFA DURMAYIN İŞARETİ” NE ANLAMA GELİR?

Medine’de imamın mekânı Mescid-i Nebevi’nin güney bölümündedir. Daha güney kısmına hareket edilmesi imamın önüne geçmiş olunur ve Mecid-i Nebevi ’de cemaat olarak durulan namazlara uyulamaz. Fakat münferit olarak namaz kılınabilir.

HURMA PAZARI NEREDEDİR?

Hurma pazarı orta çaplı bir çarşı olup Mescid-i Nebevi’nin güneyi, kıble yönündedir. Babus Selam (Selam Kapısı)’ndan çıktığınızda önünüzde kalır.

HURMAMI KARGOYLA GÖNDEREBİLİR MİYİM?

PTT ile anlaşmalı Diyanet Kargo yılın belli vakitleri hizmet vermektedir.

YANIMA NE KADAR ZEM ZEM ALABİLİRİM?

Bir umrecinin yanına alabileceği zem zem miktarı Suudi Arabistan tarafından belirlenmektedir. Mevcut uygulama her umreci için 5 litredir. Zem zemler paketli ve ambajlı olarak bagaja verilmelidir.

ZEM ZEM İ KARGOYLA GÖNDEREBİLİR MİYİM?

Zem zemler kargo ile göndermek yasaktır. Bunu teklif eden kargo firmalarına itibar etmeyiniz.